Şizofreniya — düşüncə sistemində pozuntularla xarakterizə olunan, xroniki psixoloji xəstəlikdir. Bu zaman insan intellekti toxunulmaz qalır, lakin emosional zəiflik və iradə gücünün aşağı düşməsi müşhaidə olunur. İlk dəfə bu termin 1908 ci ildə İsveçrəli psixiatr Elqeyn Bleyler tərəfindən istifadə olunub. Təbii ki, şizofrniya bundan əvvəl də mövcud olub, lakin yalnız 20 ci əsrin əvvəli onun xüsusi psixoz növlərindən biri olduğu təsəvvürü yaranmışdı.
Şizofreniya (yun. σχίζω — yarmaq və φρήν - ağıl, düşüncə). Demensiya (lat. dementia — ağılsızlıq).
İlkin simptomlar:
- Daxili narahatlıq
- Qeyri-müəyyən qorxu
- Yuxusuzluq
- Diqqət pozuntusu
- Düşünmə qabiliyyətində pozuntu
- Qıcıqlanma, güvənsizlik
- Həyata qarşə marağın itməsi, ruh düşkünlüyü
- İnsanın öz dünyasına qaçışı
- Səs-küyə həssaslığın artması
- Ailə üzvlərilə və dostlarla olan mönasibətdə problemlər
Psixiatriyada şizofreniyanın bütün simptomları adətən pozitiv (produktiv) və negativ bölünür.
Pozitiv simptomlara aiddir:
- Sayıqlama
- Hallüsünasilar
- Depersonalizasiya
- Derializasiya
Neqativ simptomlara aiddir:
- Təfəkkürün zəifləməsi
- Diqqətin zəifləməsi
- Nitq pozuntusu
- Sosial aktivliyin zəifləməsi
- Maraqların itməsi
Günümüzdə şizofreniyanın əsas formalarına aiddir:
- Paranoidli
- Heberfonik, heberfren
- Katotonik
- Fərqləndirilməmiş
- Qalıcı (rezidual)
- Sadə
- Latent
- Psevdonevrotik, nevrotik
- Psevdopsixopatik, psixopatik
- Kasıb simptomlar
- Paronoyal
- Ssiklik
MKB-11 də, beta versiyadan başlayaraq, dalınca Amerikan psixiatrik assosiasiayalar və DSM-5 bütün yarımtip şizofreniya silinmişdir.
MKB-11 də ayrılıb:
Şizofreniya, ilkin epizod;
Şizofreniya, bir neçə epizodlar;
Şizofreniya, kəsilməyən;
Digər spesifik şizofreniya;
Spesifikliksiz şizofreniya;
Bu o demekdir ki, yarımtip mövcud olan bütün şizofreniya (paranoidli, katotonik, heberfenikli və s.) aradan qaldırılmışdır. Diaqnostik kreteriyalara yenidən baxılmış, digər axış mərhələləri qeydə alınmışdır. Şizofreniya formalarının əvəzinə MKB-11 də onun əsas simptomları qeydə olunmuşdur — pozitiv, neqativ, depressiv, manikalpsixomotor, koqnitiv.
Xəstəliklərin və əlaqədar sağlamlıq problemlərinin Beynəlxalq Statistik Təsnifatı səhiyyədə aparıcı statistik və təsnifat çərçivəsi kimi istifadə olunan sənəddir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının rəhbərliyi altında hər on ildən bir nəzərdən keçirilir.
Paranoidli şizifreniya
Paranoidli şizifreniya — daha tez qarşılaşdığımız formadır. Bu zaman müşhaidə olunur: sayıqlama,münasibət və xüxusi təyin olunma, qısqanclıq obyektinin dəyişməsi, təhdidedici məzmun daşıyan səslər, neverbal xarakter daşıyan hallüsionik səslər, həmçinin də dad hallüsionasiyaları, taktil. Emosional adekvatsızlıq, tez-tez ruh halı dəyişkənliyi, qəzəb və qorxu hissləri müşhaidə olunur.
Heberfrenik şizofreniya
Heberfrenik şizofreniya xarakterizə olunur-uzunçuluq(çürükçülük), sünilik, gözlınilməz davranışlar, şuluqçuluq, oyunbazlıq, fraqmentli sayıqlama. Həmçinin də, səbəbsiz gülüşlər, ağılsız hərəkətlər və təkrarolunan sözlər ilə müşayiət olunur. Şizofreniyanın bu formasına danışığ və düşüncə qabiliyyətinin şikəstliyi, neqativ simptomatikanın şişkinliyi xarakterizə olunur.
Katotonik şizofreniya
Katotonik şizofreniya — giperkinozdan tutmuş stupora qədər, psixomotor pozuntular ilə xarakterizə olunur. Bu donuxluq uzunmüddətli və ya tam əksinə voskovik elastiklik ilə müşayiət olunur. Həmçinin də bu forma şizofreniyaya periodik aqressiya da xarakterizə olunur.
Şizofreniyanın sade tipi nadir hallarda rastlanır və yavaş-yavaş inkişaf eden neqativ simptomatika, sosial adoptasiyaya uyğunlaşmanın zəifliyi və adekvatsız reaksiyalar ilə xarakterizə olunur.
ŞİZOAFFEKTİV POZUNTU
Şizoaffektiv pozuntu epizodik pozuntu sayılır. Bu zaman şizofreniyanın və manikal, qarışıq və depressiv (mülayim və ya ağır) diaqnostikası həmin xəstəliyin epizodları zamanı, eyni zamanda və ya bir neçə gün intervalı ilə baş verir. Digər sözlər ilə desək birbirinə bağlı ikikomponent var: əhvalruhiyyənin patalogiyası (depressivli və ya maniya) və şizofrenik təzahür (sayiqlama və hallisüonasiyalar).
Şizoaffektiv pozuntunun əlamətləri şizofreniyanı, bipolar pozuntunu və digər psixiki pozuntuları xatırlada bilər.
Şizofreniyanın müəyyən simptomları (sayıqlama, hallisüonasiyalar, düşüncənin intizamsızlığı, spontanlıq, məxsusluq və konrol hissləri). Tipik mülayim və ya ağır depressiv (əhvalruhiyyənin aşağı düşməsi, marağın itməsi, enerji pozuntusu), manikal epizodlar (emosional halın qabarıq olması, eyforiya, qıcığlanma və ya eksponsivlik: aktivliyin artması və ya enerji artımının subyektiv hissi) və ya qarışıq epizodlar.
Şizoaffektiv psixoz zamanı simptomlar üç əsas formaya bölünür. Onlar adətən birbiri ilə uyğunlaşır və ardıcıl olurlar:
- Psixotik simptomlar — reallıq hissinin itməsi, hallisionasiyalar, sayıqlama, düşüncə pozuntusu.
- Maniakal simptomlar — sosial duruxma, yüksək özgüvən, yuxu və dincəlmə təlabatının aşağı düşməsi, gözlənilməz aqresiyya halları).
- Depressiv simptomlar — həyata marağın itməsi, yorğunluq, diqqət pozuntusu, özgüvənliyin aşağı düşməsi, intihar düşüncələri, iştahın aşağı düşməsi).
Şizoaffektiv pozuntu zamanı simptomlar xəstəlik növündən asılıdır:
1. maniakal tip — yüksək əhvalruhiyyə fonunda olan sayıqlamalar və hallisionasiyalar, hiperaktivlik.
2. depressiv tip — əhvalruhiyyənin aşağı düşməsi, həyata olan marağın itməsi, qəm-qüssə hissləri fonunda olan neqativ və özünügunahlandırma xarakterli sayıqlamalar və hallisionalar.
3. qarışıq tip — hər iki formanın simptomlarını özündə daşıyır, onlar birbirini əvəz edir.
ŞIZOTEPIK POZUNTU
Şizotepik pozuntu (aşağı proqressiv şizofreniya; əvvəllər ləng şizofreniya adlanırdı) — psixiki pozuntudur, simptomatikanın varlığı ilə xarakterizə olunur, şizofreniyanın simptomlarına bənzəyir (məsələn, düşüncə və emosiyaların pozuntusu, ağılsız hərəkətlər, soyuğluq, sayıqlamaya çata bilməyən paranoidli ideyalar, sosial izolasiya və s.) lakin bunlar yalnız periodik xüsusiyyət daşıyır və çox qabarıq olmur.

Schizophrenia is a chronic mental illness that is characterized by the violation of thinking processes with relatively intact intelligence, which is combined with significant emotional impoverishment and decreased volition. It often coexists with hallucinatory and delusional disorders. For the first time, this term was used by the Swiss psychiatrist Eugen Bleuler in 1908. Obviously, schizophrenia existed before that but was acknowledged only in the XX century as a special case of psychosis.
Schizophrenia (from Ancient Greek σχίζω skhízō, “to split” + φρήν phrḗn “mind, heart, diaphragm”), earlier — dementia praecox (from Latin dēmentia praecox — “untimely madness” or “premature dementia”).
Early symptoms
- Internal anxiety and tension
- Irrational fear
- Insomnia
- Troubles with the attention span
- Trouble thinking clearly
- Irritability, distrust
- Loss of interest in life, despondency
- Shutting off the world
- Hypersensitivity to sounds and noise
- Problems in relationships with family and friends
In psychiatry, all schizophrenia symptoms are divided into positive (productive) and negative.
Positive symptoms:
- Delusions
- Hallucinations
- Depersonalization
- Derealization
Negative symptoms:
- Worsened thinking
- Decreased attention
- Poor speech
- Decreased social activity
- Loss of interest
Nowadays the main types of schizophrenia are:
Paranoid
Hebephrenic
Catatonic
Undifferentiated
Residual
Simple
Latent
Pseudoneurotic
Pseudopsychopatic
"Poor symptoms"
Cyclic
Paranoia
Starting from the beta version of ICD-11, following the American Psychiatric Association and DSM-5, all subtypes of schizophrenia were deleted.
The ICD-11 highlights:
schizophrenia, first episode;
schizophrenia, several episodes;
schizophrenia, continuous;
other specified episodes of schizophrenia;
schizophrenia, episode unspecified.
Meaning all of the subtypes (paranoid, catatonic, hebephrenic, etc) were eliminated, the diagnostic criteria were revised, the options of the course (first episode, multiple episodes), and the stages of endogenous psychosis (acute episode, partial remission, full remission). Instead of types, ICD-11 introduced the following symptoms: positive, negative, depressive, manic, psychomotor, and cognitive.
International Statistical Classification Of Diseases and Related Health Problems (ISCDRHP) is a document that serves as the leading statistical and classification framework in healthcare. It is reviewed every ten years under the guidance of the World Health Organization (WHO).
Paranoid schizophrenia
Paranoid schizophrenia — is the most popular type. The paranoid type of schizophrenia is characterized by: delusion of persecution, attitudes, meanings, and special purpose, body changes, jealousy or noble birth, voices speaking commands or threats, nonverbal auditory hallucinations, as well as taste, tactile, and/or olfactory hallucinations. Also characterized by emotional inadequacy, sudden mood swings, anger, or panic attacks.
Hebephrenic schizophrenia
Hebephrenic schizophrenia is characterized by: reasonableness, mannerism, unpredictable behavior, usually foolishness, and delusions. Causeless laughter, pranks, and repetitive verbal expressions are quite usual.
This exact type of schizophrenia is characterized by a disconnection between speech and thinking, which is a negative symptom.
Catatonic schizophrenia
The psychomotor disorder characterizes catatonic schizophrenia — from hyperkinesis to stupor. Numbness can last a long time, on the other hand, wavy flexibility is also observed. One of the main characteristics is periodically occurring anger episodes.
Simple schizophrenia is quite rare and is characterized by increasing negative symptoms, which causes a reduction in socialization opportunities and adequate reactions. No productive symptoms.
SCHIZOAFFECTIVE DISORDER
Schizoaffective disorder is an episodic disorder in which requirements for the diagnosis of schizophrenia and a manic, mixed, or depressive (moderate or severe) episode are fulfilled during the same period of the illness either simultaneously or with an interval of several days. In other words, it contains two interrelated components: mood pathology (depression or mania) and schizophrenic symptoms (delusions, hallucinations).
Symptoms of schizoaffective disorder might be similar to schizophrenia, bipolar disorder, and other mental disorders.
Significant symptoms of schizophrenia (delusions, hallucinations, disorganized thoughts, experiences of influence, possession, and control) come with typical symptoms of moderate or several depressive episodes (bad mood, loss of interest, low energy), manic episodes (overly expressive mood state: usually euphoria, irritability or expansiveness, higher activity or subjective feeling of higher energy), or a mixed episode.
In schizoaffective psychosis, symptoms are divided into three combined and alternating with each other groups:
- Psychotic symptoms — loss of connection with reality, hallucinations, delusions, disordered thinking.
- Manic symptoms — social disinhibition, overly high self-esteem, less need for rest and sleep, impulsiveness, and sudden anger outbursts.
- Depressive symptoms — loss of interest in life, tiredness, bad concentration, low self-esteem, suicidal thoughts, and loss of appetite.
In schizoaffective disorder, the symptoms depend on the type of disease:
1. manic type — hallucinations and delusions with unusually elevated mood, hyperactivity, and disinhibition;
2. depressive type — hallucinations and negative delusions with worsened mood, loss of interest in life, and the feeling of yearning;
3. mixed type — includes symptoms of both types switching each other.
SCHIZOTYPAL DISORDER
The schizotypal disorder is a mental disorder characterized by symptoms similar to schizophrenia (for example disordered thinking and emotions, eccentric behavior, coldness, paranoid ideas but not on a delusional level, social isolation, etc), however, it is periodic and not so vivid.